کمک به افزایش حقوق بازنشستگان از ۲۵ خرداد

کمک به افزایش حقوق بازنشستگان از ۲۵ خرداد

به گزارش اقتصادآنلاین، میرهاشم موسوی با اشاره به محاسبات انجام شده برای افزایش دستمزد مستمری بگیران بر اساس مصوبه دولت، به تشریح افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت و افزود: پیشنهاد تامین اجتماعی برای افزایش مستمری بر اساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی به هیئت وزیران ارائه شد. ماده ۹۶ بر افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس هزینه زندگی تاکید می کند، در حالی که در ماده ۱۱۱ تاکید شده است که حداقل مستمری در سال نباید کمتر از حداقل دستمزد باشد تا در عین حال با عادلانه برخورد با مستمری بگیران حداقل استانداردهای زندگی حفظ شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ابلاغیه هیئت وزیران دارای چندین سطح الحاقی است، گفت: در سطح اول ۵۷٫۴ درصد در سال جدید برای حداقل و حداکثر و حداقل و حداکثر افزایش خواهیم داشت. بازنشستگان.” البته سطح درآمد پایین تر می تواند بیشتر و رشد آنها حتی بیش از ۵۷٫۴ درصد باشد، زیرا در مصوبه دولت آمده است که حداقل مستمری بعد از افزایش سالانه نباید کمتر از پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان باشد. بنابراین، هرچه میزان درآمد بازنشستگی کمتر باشد، افزایش بیشتر است و برای برخی افراد، این افزایش ممکن است حتی بیشتر باشد. این مبلغ به مبلغ کمک عائله مندی و حق اولاد اضافه می شود و طبق برآوردهای ما حداقل دستمزد مستمری بگیر دو فرزند در سال جاری حدود ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.
موسوی با بیان اینکه سطح بعدی مصوبه مربوط به حداقل فوق تا سقف ۱۰ میلیون تومان است، گفت: حقوق این افراد ۱۰ درصد افزایش می یابد و علاوه بر آن مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان تا سقف ۱۰ مستمری کل. میلیون تومان تحت عنوان کمک معیشتی برای این افراد در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال اگر فردی در سال گذشته ماهانه ۹ میلیون دریافت می کرد، با افزایش ۱۰ درصدی، حقوق وی به ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار مه می رسد و برای پرکردن ۱۰ میلیون مه، ۱۰۰ هزار مه دیگر به حقوق وی اضافه می شود. برای کارمندان رده آخر و با حقوق بالای ۱۰ میلیون تومان ۱۰ درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

مدیرکل تامین اجتماعی گفت: حدود ۷۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل و زیر حداقل دریافتی هستند که درآمد آنها ۵۷٫۴ درصد افزایش خواهد یافت. در اسفند ماه چهار میلیون تومان نیاز بود که این رقم به حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. علاوه بر افزایش دستمزد مصوب هیئت وزیران و اجرایی شدن آن، افزایش حقوق خانواده و حقوق اولاد نیز در روزهای آینده به تصویب خواهد رسید و پس از اعلام مبالغ جدید، این بندهای فرعی نیز در قانون اساسی اعمال خواهد شد. مصوبات.
موسوی درباره زمان پرداخت بدهی به بازنشستگان در سال جاری گفت: معرفی نرم افزارهای لازم و صدور احکام جدید فرآیند پیچیده ای است و پیش بینی می کنیم چهار تا پنج روز طول بکشد. برنامه ما این است که از آنجایی که پرداخت ماهانه به مستمری بگیران از بیستمین ماه به ترتیب حروف الفبا شروع می شود، طبق معمول حقوق خرداد ماه را طبق برنامه قبلی و به همان میزان پرداخت می کنیم و سعی می کنیم افزایش خرداد را از خرداد ماه پرداخت کنیم. ۲۵ و از ۱۶ ژوئن به طور جداگانه شروع می شود. مابه التفاوت فروردین تا اردیبهشت تا دو ماه آینده برطرف می شود.
موسوی افزود: ما معتقدیم باید در حد امکان برای معیشت عزیزان بازنشسته در تمامی سطوح درآمدی گام برداریم. نیازهای صندوق و محاسبات بیمه ای را مورد بحث قرار دادیم و با توجه به شرایطی که داریم، ممکن است منابع و هزینه های ما تا حدودی تحت الشعاع قرار گیرد. اما به طور کلی تلاش می کنیم شرایط را برای پرداخت حقوق بازنشستگان مساعدتر کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: وضعیت صندوق تامین اجتماعی در زمان تحویل از دولت قبل مشخص بود. بیش از ۹۰ میلیارد تومان به دلیل کمبود منابع به سیستم بانکی بدهکار هستیم. در این مدت تمرکز ما بر عدم استقراض تا حد امکان از بانک است. در سال ۱۴۰۰ فقط در اولین ماه حضورمان در سازمان باید از بانک وام می گرفتیم اما بعد اصرار داشتیم که از بانک وام نگیریم. دولت ۷۳ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به ما پرداخت و از اینجا بخشی از بدهی خود را به سیستم بانکی پرداخت کردیم.

مزایای تامین اجتماعی جامعه

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص توسعه پوشش بیمه همگانی گفت: امروز حدود ۷۳ درصد از مردم از خدمات بیمه اجتماعی استفاده می کنند. حدود ۵۲ درصد از جمعیت در بخش بیمه های اجتماعی توسط سازمان تامین اجتماعی اداره می شود. و یکی از رویکردهای ما توسعه بیمه همگانی است. در همین راستا در نیمه دوم سال گذشته حدود ۷۰۰ هزار نفر بیمه شده جدید را تحت پوشش قرار دادیم که بخشی از آنها در قالب بیمه جامع خانواده ایرانی انجام شد و با جدیت این طرح را ادامه خواهیم داد. ما برای توسعه این طرح ها برنامه داریم و برای کسب و کارهای نوپا و در حال رشد، تلاش خواهیم کرد تا پوشش بیمه ای آنها را گسترش دهیم تا همه افراد جامعه از پوشش بیمه پایه برخوردار شوند.
اشاره به طرح عادلانه سازمان تامین اجتماعی. توسعه امکانات و خدمات درمانی در نقاط مختلف کشور گفت: یکی از مهمترین خدماتی که بیمه شدگان و مستمری بگیران فعلی انتظار دریافت آن را دارند خدمات درمانی است. امروز در بخش مراقبت های مستقیم، ۳۸۰ کلینیک و بیمارستان خصوصی در سراسر کشور داریم که به بیمه شدگان خدمات رسانی می کنند و در مراقبت های غیرمستقیم نیز با بیش از ۵۰ هزار مرکز درمانی و بیمارستان قرارداد داریم. در صورت اعمال مستقیم، خدمات تامین اجتماعی رایگان است. در دوره جدید در گروه پزشکی خدمات ویژه ای را راه اندازی کردیم. پرداختی از جیب مستمری بگیران مراکز درمانی بهزیستی و همچنین داروهای مورد نیاز بیمار در مؤسسات رفاهی خصوصی صفر است. علاوه بر این، خدمات ویژه حمایت اجتماعی برای بازنشستگان بالای ۶۵ سال این است که هزینه درمان بستری در کلیه مراکز درمانی دولتی نیز رایگان است. بیش از ۸۰ درصد موسسات بهداشتی طرف قرارداد بیمه اجتماعی این موضوع را رعایت می کنند و مستمری بگیران بالای ۶۵ سال نیز هزینه ای برای تسهیلات بهداشتی عمومی پرداخت نمی کنند.
موسوی ادامه داد: کار ارزشمند دیگری که در حوزه تامین اجتماعی برای مستمری بگیران مربوط به بیمه تکمیلی این عزیزان است. در سال های گذشته ۳۰ درصد هزینه بیمه تکمیلی مستمری بگیران توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شد که ۵۰ درصد هزینه را قبول کردیم و مبلغ ریالی آن ۱۲۰ درصد افزایش یافت. بیش از ۱٫۵ میلیون بازنشسته تامین اجتماعی از بیمه تکمیلی استفاده می کنند. چشم انداز ما خدمت رسانی به این عزیزان است و یکی دیگر از اقدامات ما در حوزه درمان بهزیستی اجتماعی راه اندازی کلینیک های ویژه درمان دیابت و فشار خون است. می دانیم که این بیماری ها در بین مستمری بگیران بسیار شایع است و کلینیک های ویژه ای برای تشخیص به موقع و درمان موثرتر این بیماری ها ایجاد شده است. در آینده نیز کلینیک های سالمندان ایجاد خواهیم کرد و سعی خواهیم کرد تکالیف این عزیزان را به طور کامل انجام دهیم.

امتیاز دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.