رنگ مولتی کالر چیست

رنگ مولتی کالر چیست؟

در این مقاله قصد داریم در ابتدا بگوییم که رنگ مولتی کالر چیست؟ و سپس به مزایا و معایب آن بپردازیم و در نهایت در خصوص شست و شوی آن صحبت کنیم. سپس با ما تا انتها باشید.

رنگ مولتی کالر چیست؟

اول از همه با هم ببینیم به چه رنگی می گویند مولتی کالر؟! همانطور که از نام آن پیداست، رنگ های مولتی کالر شامل چندین رنگ هستند. به گونه ای که در داخل یک زمینه تک رنگ نخ ها و تکه های رنگی با رنگ های مختلف وجود دارد. رنگ های مولتی کالر رنگ های نسبتا جدیدی در بازار هستند. این رنگ ها نسبت به رنگ های قدیمی مانند رنگ روغن و رنگ پلاستیک قدمت کمتری دارند.

رنگ های مولتی کالر تنوع رنگی زیادی دارند. یکی از دلایلی که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است، تنوع زیاد و یکنواختی این رنگ هاست. رنگ های مولتی کالر می توانند رنگ های پس زمینه متفاوتی داشته باشند. علاوه بر این، رگه ها و رشته های رنگی که در این زمینه رنگی قرار می گیرند می توانند بسیار متفاوت و متنوع باشند. این نخ ها می توانند هر رنگی باشند و محدودیت رنگی برای آن ها وجود ندارد.

این رنگ های ساختمانی بر خلاف رنگ های دیگر با هیچ ابزاری قابل اجرا نیستند. رنگ های مولتی کالر باید با اسپری های مخصوص اجرا شوند و با غلتک یا خودکار قابل اجرا نیستند. البته این مورد مربوط به آخرین لایه رنگ است. برای پایه های این رنگ ها از غلتک و خودکار استفاده می شود که می تواند پلاستیکی، اکریلیک یا آستر مخصوص باشد.

رنگ مولتی کالر نیز مانند رنگ های دیگر کاربرد، مزایا و معایب خاص خود را دارد. دانستن این موارد ما را قادر می سازد با علم و آگاهی و با چشمانی باز انتخاب کنیم. وقتی مزایا و معایب و کاربردهای خاص رنگ را بدانیم، می‌توانیم با توجه به نیاز خود انتخاب درستی داشته باشیم. در ادامه کاربردها، مزایا و معایب رنگ مولتی کالر را با هم بررسی می کنیم.پ

استفاده از رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر عمدتا در محیط های عمومی و شلوغ استفاده می شود. در محیط هایی مانند فضای داخلی اتاق ها در منازل و یا فضای داخلی سالن کمتر از رنگ های مولتی کالر استفاده می شود. یکی از دلایل این مشکل این است که رنگ مولتی کالر کمتر گرد و غبار را جذب می کند. رنگ معمولی مولتی کالر قابل شستشو نیست. فقط نمونه های بسیار با کیفیت از این رنگ ها قابل شستشو هستند. البته سطح مقاومت در برابر آب بهترین رنگ های مولتی کالر به رنگ روغن نمی رسد.

رنگ مولتی کالر چیست؟ -

تمیز کردن و شست و شوی مولتی کالرها

یکی از دلایلی که برای دکوراسیون داخلی خانه کمتر استفاده می شود این است که این رنگ ها ضد آب نیستند. البته طرح های خاص آن می تواند یکی دیگر از عواملی باشد که خانواده ها هنگام رنگ آمیزی دیوارهای داخل خانه از آن چشم پوشی می کنند.

همانطور که گفتیم رنگ های مولتی کالر کاربرد زیادی دارند و برای رنگ آمیزی بیشتر محیط های عمومی مانند مدارس، مغازه ها، فروشگاه ها و … مناسب هستند.

مزایا و معایب رنگ مولتی کالر

هر رنگ ساختمانی نقاط قوت و ضعف خود را دارد. ما آنها را بر اساس بودجه، نیازهای خود و آن نقاط قوت و ضعف انتخاب می کنیم.

بگذارید برای شما مثالی بزنم. فرض کنید می خواهید خانه خود را رنگ کنید. برای این کار بودجه خاصی در نظر گرفته اید و اصرار دارید که رنگ مورد نظرتان کاملا ضد آب باشد. طبیعتا نباید رنگ پلاستیک را انتخاب کنید و باید یکی از رنگ های روغنی و اکریلیک را انتخاب کنید.

یا مثلا بودجه بسیار محدودی برای رنگ آمیزی خانه در نظر گرفته اید و برایتان بسیار مهم است که رنگ آمیزی بلافاصله و سریع انجام شود. بر اساس این مشکل نباید از رنگ روغنی استفاده کرد زیرا گران است و رنگ آمیزی ساختمان با روغن زمان نسبتاً زیادی می برد. در این آستر، اجازه دهید به مزایا و معایب ساخت رنگ مولتی کالر نگاه کنیم.

مزایای رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر چیست؟ -

  • نیازی به حلال ندارد

رنگ های مولتی کالر نیازی به حلال ندارند و آماده استفاده هستند. گالن های این رنگ ها مستقیماً به تفنگ متصل می شوند و با همان غلظت مورد استفاده قرار می گیرند. البته قبل از اتصال گالن به تفنگ باید تکان داده شود تا یکنواخت شود.

  • در برابر شستشو مقاومت بالایی دارد

رنگ مولتی کالر ۱۰۰% در برابر شستشو مقاوم نیست، اما مقاومت آن بالاست. البته نمونه های باکیفیت این رنگ تقریباً ۱۰۰ درصد در برابر شستشو مقاوم هستند. این مقاومت بسیار به پایه این رنگ ها بستگی دارد. اگر زیرپوش این رنگ با رنگ پلاستیکی که قیمت پایین تری دارد ساخته شده باشد، مقاومت کمتری در برابر آب دارد اما مقاومت این رنگ ها در مقایسه با شستشو با یک بالاست.

  • در طرح و رنگ تنوع زیادی دارد

این یکی از دلایلی است که این رنگ ها طرفداران زیادی را به دست آورده اند. زمینه این رنگ ها می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد و در این زمینه می توان رگه های رنگی مختلفی را قرار داد.

  • بوی کمی دارد

از آنجایی که رنگ های مولتی کالر نیازی به حلال ندارند، بوی ناشی از تینر را ندارند و عموماً بی بو هستند.

  • امواج و عیوب دیوار را می پوشاند

رنگ های مولتی کالر مات هستند و رنگ های مات عیوب و امواج روی دیوار را به خوبی می پوشانند. انعکاس نور رنگ های مات به گونه ای است که ایرادات و بی نظمی های موجود در دیوار دیده نمی شود.

  • مقاومت خوبی در برابر آفتاب دارد

مولتی کالر به خودی خود در برابر نور مداوم خورشید تغییر رنگ نمی دهد.

  • گرد و غبار را جذب نمی کند

قبلاً گفتیم که رنگ های مولتی کالر گرد و غبار را جذب نمی کنند. این مزیت آن را به رنگی مناسب برای محیط های شلوغ و شلوغ مانند مدارس، مغازه ها و … تبدیل کرده است. این خاصیت به دلیل ویژگی های خاص الیاف این رنگ ها است.

  • سرعت اجرای بالایی دارد

رنگ های مولتی کالر به سرعت خشک می شوند و چون اسپری می شوند سریع اجرا می شوند. بنابراین، اگر زمان کمی دارید، می تواند یکی از گزینه های شما برای نقاشی با رنگ های مولتی کالر باشد. اگر سطح زیر رنگ مولتی کالر گچ باشد، پس از یک روز خشک می شود و اگر سیمانی باشد، پس از ۳ روز خشک می شود.

معایب مولتی کالر

  • کیفیت عملکرد بسیار متفاوت و گسترده ای دارد

چون این رنگ پایه های مختلفی دارد، می تواند کیفیت های متفاوتی داشته باشد. این کیفیت به شدت به کیفیت زیرساخت بستگی دارد. به عنوان مثال رنگ مولتی کالر بر پایه پلاستیک قابلیت شستشوی بسیار کمی دارد در حالی که با پایه آستری مخصوص قابلیت شستشو افزایش می یابد.

  • قابل تعمیر یا لکه دار شدن نیست

این رنگ به دلیل نوع خاصی که دارد قابل ترمیم نیست. اگر قسمت خاصی از این رنگ خراشیده یا آسیب ببیند، باید کل دیوار را دوباره رنگ کرد. این مشکل برای ما هزینه زیادی دارد.

اگر بخواهیم بعد از چندین رنگ از رنگ دیگری استفاده کنیم باید هزینه زیادی برای صاف کردن دیوار و گچ کاری آن بپردازیم.

رنگ مولتی کالر پس از اعمال بر روی دیوار برجسته و ناهموار به نظر می رسد. بنابراین پس از اجرا هیچ رنگ دیگری بر روی آن قرار نخواهد گرفت. تمام دیوار باید دوباره گچ بری شود، سپس یک رنگ جدید روی آن قرار گیرد.

اجرای آن به سادگی اجرای روغن و پلاستیک نیست و نیاز به تکنولوژی خاص و شخص دارد.

همانطور که گفتیم رنگ های مولتی کالر را نمی توان با غلتک و خودکار اجرا کرد. برای اجرای آنها باید از تفنگ های مخصوص استفاده شود. برخی از نقاشان این نوع تفنگ ها را ندارند و همه نمی توانند کارهای مولتی کالر انجام دهند.

با توجه به اینکه کیفیت رنگ مولتی کالر متفاوت است بازه قیمت آن نیز متفاوت و وسیع است که استعلام قیمت رنگ مولتی کالر و عقد قرارداد با پیمانکاران را برای شما سخت می کند.

آیا رنگ مولتی کالر قابل شستشو است؟

می توان گفت بستگی دارد! رنگ ضد آب و قابل شستشو مولتی کالر به پایه آن بستگی دارد. هر چه فونداسیونی که استفاده می کنیم قوی تر باشد، رنگ ما قابل شستشوتر است. به طور کلی رنگ های مولتی کالر می توانند ۳ نوع زیرساخت داشته باشند. رنگ پلاستیک زیرانداز، آستر مخصوص زیرسازی و رنگ اکریلیک زیرانداز.

اگر از پایه رنگ پلاستیکی استفاده می کنید، رنگ شما کمترین سطح مقاومت در برابر آب را دارد. لایه زیرین با پرایمر مقاومت در برابر آب را بهبود می بخشد و اکریلیک بهترین سطح مقاومت را در برابر لایه های زیرین دارد. البته باید بگویم رنگ مولتی کالر با بهترین پایه، ۱۰۰% مقاومت در برابر آب ندارد.

 

امتیاز دهید!

1 دیدگاه دربارهٔ «رنگ مولتی کالر چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.