درمان تعریق زیاد سر و صورت در طب سنتی -

درمان تعریق زیاد سر و صورت در طب سنتی

عرق چیست و چرا عرق می کنیم؟

همه عرق می کنند، تعریق یک عملکرد طبیعی بدن هر فرد است کـــه بــــه تنظیم دمای بدن ما کمک می کند. افراد معمولا بیشــــتر از صورت، سر، زیر بغل، دست ها، پاها و کشــــاله ران عرق می کنند. برخی از افراد حتی زمانی کـــه دمای اطرافشــــان گرم نیست یا در شــــرایط استرس زا، ورزش یا غذا خوردن نیستند، روی سر و صورت خود عرق می کنند.فست فود ممنوع است. اگر شــــما هم دچار تعریق بیش از حد سر و صورت شــــدید، حتما دلیل آن را بیابید. در ادامه علل احتمالی و روش های درمان تعریق بیش از حد سر و صورت را توضیح خواهیم داد.

علت تعریق بیش از حد سر و صورت

یک مطالعه توسط یک منبع قابل اعتماد نشــــان داد کـــه ۳۰ تا ۳۰ درصد از افرادی کـــه از این نوع عرق کردن رنج می برند، سابقه خانوادگی دارند. تعریق بیش از حد سر و صورت ممکن است بــــه دلیل وضعیتی بــــه نام هیپرهیدروزیس جمجمه باشــــد. هیپرهیدروزیس بــــه معنای تعریق بیش از حد برای حفظ دمای طبیعی بدن است. شــــدت بیماری می تواند کم یا زیاد باشــــد. تعریق بیش از حد روی سر و صورت می تواند باعث شــــود فرد یا شــــما در مکان های عمومی و اجتماعات احساس ناراحتی کنید. اما خبر خوب برای این دسته از افراد این است کـــه درمان های این بیماری نیز توسط محققان کشــــف شــــده است.

در حالی کـــه هیپرهیدروزیس می تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد، اما بــــه این دلیل کـــه غدد عرق زیادی روی صورت و پوست سر وجود دارد. بنابراین، اگر مستعد تعریق بیش از حد هستید، تعریق بیش از حد می تواند سر و صورت شــــما را بیشــــتر اذیت کند.

آیا می دانید علت تعریق بیش از حد در خواب چیست؟ اگر می خواهید علت این مشــــکل را بدانید، حتما روی لینک این مقاله کلیک کرده و در سایت پزشــــکی دکتر سوشــــا مطالعه کنید.

تعریق زیاد روی صورت انواع مختلفی دارد

دو نوع اصلی هیپرهیدروزیس وجود دارد: اولیه و ثانویه.

هایپرهیدروزیس اولیه شــــایع ترین نوع هیپرهیدروزیس است. این بدان معناست کـــه فرد بــــه دلیل شــــرایط پزشــــکی، فعالیت بدنی یا تب زیاد عرق نمی کند. تعریق بیش از حد معمولاً دست ها، پاها، سر و صورت را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در سایر قسمت های بدن نیز رخ می دهد.

هیپرهیدروزیس ثانویه مربوط بــــه یک وضعیت پزشــــکی یا دارویی است کـــه باعث تعریق بیش از حد می شــــود، مانند:

 • بیماری و حمله قلبی
 • سرطان
 • دیابت
 • یائسگی
 • سکته
 • آسیب های نخاعی
 • اندوکاردیت (عفونت لایه داخلی قلب)
 • تب بدون دلیل مشــــخص
 • اختلال اضطراب فراگیر
 • گرمازدگی
 • HIV یا ایدز
 • هیپرهیدروزیس
 • پرکاری تیروئید
 • لوسمی
 • مالاریا
 • یائسگی
 • لنفوم غیر هوچکین
 • چاقی
 • فشــــار
 • بیماری سل
 • عوارض جانبی دارو، مانند مواردی کـــه با بتابلوکرها و داروهای ضد افسردگی مشــــاهده می شــــود
 • عرق کردن روی سر نشــــانه چیست؟

محرک های قوی تعریق در سر و صورت

درمان تعریق زیاد سر و صورت در طب سنتی -

اگرچه تعریق بیش از حد سر و صورت می تواند در موقعیت های غیرعادی مانند هوای سرد یا زمانی کـــه ورزش نمی کنید اتفاق بیفتد، عوامل بسیاری می توانند تعریق را تشــــدید کنند. این محرک ها شــــامل موارد زیر است:

 • رطوبت
 • هوای گرم
 • استرس یا اضطراب
 • احساسات شــــدید مانند خشــــم یا ترس
 • غذاهای تند بخورید
 • ورزش، حتی فعالیت های سبک

اقدامات لازم برای درمان تعریق شــــدید سر و صورت

اگر متوجه شــــدید کـــه پوست سرتان اغلب عرق می کند، بــــهتر است بــــه پزشــــک مراجعه کنید. پس از چند آزمایش و معاینه، پزشــــک می تواند بــــه شــــما بگوید کـــه آیا تعریق شــــما واقعاً بــــه دلیل یک بیماری خاص است کـــه ممکن است جدی باشــــد یا اگر بیماری خاصی ندارید. اگر پزشــــک تشــــخیص دهد کـــه تعریق بیش از حد سر و صورت بــــه بیماری دیگری مربوط نمی شــــود، می تواند بــــه تعیین بــــهترین گزینه درمانی برای شــــما کمک کند.

اگر هنوز بــــه پزشــــک مراجعه نکرده اید، می توانید با استفاده از برخی از درمان هایی کـــه در زیر ارائه می دهیم، مشــــکل تعریق بیش از حد سر و صورت را کاهش دهید.

درمان تعریق زیاد سر و صورت در طب سنتی

اگرچه تجربــــه تعریق بیش از حد می تواند ناامید کننده باشــــد، گزینه های درمانی زیادی وجود دارد کـــه می تواند بــــه شــــما کمک کند. برخی از این گزینه ها عبارتند از:

از ضد تعریق های بدون نسخه حاوی کلرید آلومینیوم استفاده کنید

هنگام استفاده از ضد تعریق های تجویز شــــده توسط پزشــــک حاوی هگزا هیدرات آلومینیوم، این ضد تعریق های قوی می توانند پوست حساس صورت و پوست سر را تحریک کنند. پزشــــک شــــما باید بتواند بــــه شــــما در ایجاد یک رژیم غذایی برای مدیریت تعریق و همچنین مراقبت از پوست کمک کند.

از تزریق بوتاکس می توان برای کاهش فعالیت اعصابی کـــه بر غدد عرق تأثیر می گذارند استفاده کرد. ممکن است برای شــــروع تزریق چندین درمان لازم باشــــد، اما آنها می توانند بــــه کاهش علائم تا ۱۲ ماه کمک کنند.

داروهای خوراکی معروف بــــه آنتی کولینرژیک باعث کاهش تعریق در سراسر بدن می شــــود. آنها می توانند عوارض جانبی مانند یبوست، احتباس ادرار، سرگیجه و خشــــکی دهان داشــــته باشــــند.

برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند تعریق را کاهش دهند و بــــه تسکین اضطرابی کـــه باعث عرق کردن بدن می شــــود کمک کنند. توجه داشــــته باشــــید کـــه برخی از داروهای ضد افسردگی در واقع می توانند باعث تعریق بیشــــتر شــــما شــــوند.

داروهای خوراکی معروف بــــه بتا بلوکرها و بنزودیازپین ها می توانند علائم فیزیکی اضطراب مانند تعریق را مسدود کنند.

علت تعریق بیش از حد سر و صورت

سایر گزینه های درمانی برای تعریق بیش از حد سر و صورت

چندین گزینه درمانی دیگر وجود دارد کـــه معمولاً برای تعریق بیش از حد سر و صورت استفاده نمی شــــود، اما ممکن است ارزش آزمایش با پزشــــک را داشــــته باشــــد. این شــــامل:

یونتوفورزیس روشــــی است کـــه از جریان الکتریکی روی سطح بدن هنگام غوطه ور شــــدن در آب استفاده می کند. در این درمان، جریان الکتریکی بسیار سبک و کنترل شــــده ای بــــه پوست در مناطقی کـــه تعریق بیش از حد است اعمال می شــــود. این جریان الکتریکی بسیار سبک توسط جریان آب بــــه بدن بیمار منتقل می شــــود، در واقع آب رابط بین دستگاه و بدن بیمار است. . این روش برای تعریق دست ها، صورت، گردن، سر، پاها و زیر بغل موثرتر است.

جراحی رفع عرق یکی دیگر از گزینه‌های درمانی برای هیپرهیدروزیس است، اگرچه عمدتاً برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل استفاده می‌شــــود.

سمپاتکتومی روشــــی است کـــه در آن برخی از اعصابی کـــه غدد عرق شــــما را تحریک می کنند بریده می شــــوند و سیگنال های تولید عرق کاهش می یابد.

توصیه های روزانه برای افرادی کـــه زیاد عرق می کنند

علاوه بر داروها و سایر روشــــ‌های موجود برای کاهش تعریق بیش از حد سر و صورت، برخی از درمان‌های خانگی نیز ممکن است بــــه بــــهبود وضعیت کمک کنند:

برای کاهش باکتری ها و رطوبت پوستتان مکرر حمام کنید.

قبل از خواب و صبح از یک ضد تعریق استفاده کنید

یک حوله نرم و جاذب در کیف، میز یا ماشــــین خود نگه دارید تا عرق اضافی را پاک کنید.

از غذاهای تند و کافئین کـــه هر دو باعث افزایش تعریق می شــــوند، خودداری کنید.

از پوشــــیدن لباس های خیلی گرم خودداری کنید.

لباس های خنک با پارچه های مناسب (پنبــــه) بپوشــــید.

مقدار زیادی آب بنوشــــید تا بدنتان دچار کم آبی نشــــود.

از یک پنکـــه کوچک دستی برای خنک کردن صورت خود استفاده کنید.

خوردن وعده های غذایی کوچک و سبک بــــه شــــما کمک می کند کمتر عرق کنید زیرا پرخوری و سوء هاضمه باعث افزایش تعریق می شــــود.

درست قبل از کار یا سایر فعالیت های اجتماعی ورزش نکنید، زیرا ممکن است عرق کردن تا مدتی پس از ورزش ادامه یابد.

چه گیاهانی برای کاهش تعریق سر و صورت مفید است؟

درمان تعریق زیاد سر و صورت در طب سنتی -

برخی از درمان‌های خانگی و روشــــ‌هایی کـــه بــــه درمان تعریق بیش از حد در سراسر بدن از جمله سر و صورت کمک می‌کنند عبارتند از:

مریم گلی: چای مریم گلی سرشــــار از منیزیم و ویتامین های گروه B است کـــه فعالیت بیش از حد غدد عرق را کاهش می دهد.

برگ شــــیرین بیان: روزی ۲ تا ۳ بار دم کرده و از برگ های تازه شــــیرین بیان برای شــــستن محل تعریق استفاده کنید تا بوی بد عرق از بین برود.

چای سبز: اگر نمی توانید مریم گلی مصرف کنید، چای سبز را امتحان کنید، روزانه آن را دم کرده و بنوشــــید.

سبزه گندم: نوشــــیدن روزانه یک فنجان آب سبزه گندم فعالیت غدد عرق را کاهش می دهد. برای خنثی کردن اسیدها در بدن، یک لیوان آب سبزه گندم بنوشــــید و مقدار مناسبی از ویتامین B6، پروتئین، ویتامین C، اسید فولیک و ویتامین B12 را دریافت کنید.

تانن: تانن ترکیبی در چای است کـــه می تواند تعریق شــــما را کاهش دهد. برگ‌های چای را بجوشــــانید، اجازه دهید آب خنک شــــود، سپس پنبــــه‌ای را در آب چای سرد شــــده آغشــــته کنید و آن را روی نواحی مستعد عرق بمالید. اگر کف دست‌هایتان خیلی عرق می‌کند، می‌توانید دست‌هایتان را بــــه مدت نیم ساعت در روز در آب چای قرار دهید تا تعریق کف دست‌هایتان کاهش پیدا کند.

روغن نارگیل: پودر برگ حنا را در روغن نارگیل حل کنید. این مخلوط را روی زیر بغل، صورت، بین انگشــــتان پا و سایر نواحی کـــه زیاد عرق می کنند بمالید. پس از استفاده از این مخلوط، از تعریق بیش از حد خلاص خواهید شــــد.

روغن درخت چای: یک پنبــــه را بــــه روغن درخت چای آغشــــته کنید، سپس آن را روی نواحی مستعد عرق بمالید. آن را بــــه طور منظم انجام دهید. اگر پوست حساسی دارید، آن را با اضافه کردن ۴ تا ۵ قطره روغن درخت چای بــــه نصف فنجان آب رقیق کنید.

انگور: برای کاهش تعریق روزانه دو بار انگور یا آب انگور بخورید.

سرکـــه طبیعی: اگرچه سرکـــه طبیعی تلخ است، اما درمان شــــیرینی برای تعریق زیاد سر و صورت است. دو قاشــــق چایخوری سرکـــه طبیعی و یک قاشــــق چایخوری سرکـــه سیب را سه بار در روز با معده خالی یا حداقل نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید.

آب گوجه فرنگی: گوجه فرنگی بــــه کاهش تعریق کمک می کند. هر روز یک لیوان آب گوجه فرنگی تازه بنوشــــید.

سیب زمینی: مهم نیست کـــه چگونه آنها را برش دهید، فقط سیب زمینی ها را برش دهید و روی قسمت هایی از بدن خود بمالید کـــه بیشــــتر عرق می کند.

فندق: عصاره فندق بــــه خشــــک شــــدن مناطقی از بدن شــــما کـــه همیشــــه مرطوب هستند کمک می کند. یک تکـــه پنبــــه را در عصاره فندق آغشــــته کنید و آن را روی نواحی مستعد تعریق بمالید.

نشــــاسته ذرت و جوش شــــیرین: نصف فنجان نشــــاسته ذرت، نصف فنجان جوش شــــیرین و چند قطره روغن را با هم مخلوط کنید و این مواد را روی نواحی مستعد عرق مانند صورت و زیر بغل بمالید، اجازه دهید این مخلوط بــــه مدت نصف روی بدن شــــما بماند. یک ساعت. ساعت، سپس بدن یا سر و صورت خود را بشــــویید. پس از استفاده از این ترکیب طلایی، از بدن، صورت و صورت بدون عرق لذت ببرید.

نمک و لیمو: یک قاشــــق غذاخوری نمک را با آب لیمو مخلوط کنید و دست ها یا سایر نقاط مرطوب بدن خود را با آن ماساژ دهید. نمک و آب لیمو بــــه درمان تعریق بیش از حد کمک می کند.

کمبود چه ویتامینی باعث عرق کردن دست ها می شــــود؟

کمبود ویتامین باعث تعریق بیش از حد می شــــود

ویتامین ها از جمله ترکیباتی هستند کـــه بدن برای انجام فعالیت های طبیعی خود بــــه آنها نیاز دارد، بنابراین هر زمان کـــه بدن کمبود ویتامین یا مواد معدنی داشــــته باشــــد، واکنش نشــــان می دهد تا ما را از کمبود این ویتامین آگاه کند.

تعریق بیش از حد می تواند نشــــان دهنده کمبود ویتامین B و D باشــــد. کمبود ویتامین D باعث افزایش تعریق بــــه خصوص در اطراف پوست سر، گردن و پیشــــانی می شــــود. تعریق روی سر یکی از اولین نشــــانه های کمبود ویتامین D بود.لازم بــــه ذکر است کـــه کمبود ویتامین B12 می تواند باعث تعریق شــــبانه شــــود.

عرق کردن تا چه حد بیماری نیست؟

میزان تعریق هر فرد بــــه عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • اندازه بدن
 • تناسب اندام
 • مقدار آب ذخیره شــــده در بدن (میزان هیدراتاسیون)

بدن هر انسان حدود سه میلیون غده عرق دارد کـــه بیشــــترین تراکم آن در کف دست ها یافت می شــــود. حداکثر عرق انسان با فعالیت طبیعی ۱٫۸-۱٫۵ لیتر در ساعت است، اما یک ورزشــــکار می تواند ۴ لیتر در ساعت عرق کند.

لازم نیست زیاد نگران عرق روی سر و صورت خود باشــــید. تعریق بیش از حد گرما معمولاً ناشــــی از بیماری خاصی نیست و برخی افراد ذاتاً بیشــــتر از دیگران عرق می کنند، اما در برخی موارد تعریق بیش از حد ناشــــی از برخی بیماری ها مانند بیماری تیروئید، دیابت یا عفونت است. البته افرادی کـــه اضافه وزن دارند یا از نظر بدنی ضعیف هستند نیز بیشــــتر عرق می کنند. توجه داشــــته باشــــید کـــه اگر دمای محیط ملایم است، استرس ندارید یا تب ندارید و مثلاً در هنگام استراحت جلوی تلویزیون زیاد عرق می کنید، باید این وضعیت را زیر نظر داشــــته باشــــید.

آیا تعریق زیاد سر و صورت مربوط بــــه تیروئید است؟

همانطور کـــه گفته شــــد، تعریق بیش از حد سر و صورت می تواند بــــه دلیل یک بیماری و شــــرایط خاص مانند عفونت، دیابت، یائسگی یا پرکاری تیروئید باشــــد. بنابراین تعریق بیش از حد سر و صورت می تواند با مشــــکل تیروئید مرتبط باشــــد.

عرق زیاد روی سر نشــــانه چیست؟

برای درمان تعریق زیاد سر و صورت بــــه کدام پزشــــک مراجعه کنم؟

اگر از تعریق بیش از حد روی سر و صورت خود خجالت می‌کشــــید، با پزشــــک یا متخصص پوست خود در مورد علت و بــــهترین درمان برای خود صحبت کنید. متخصص پوست می تواند شــــما را بــــه یک پزشــــک متخصص داخلی ارجاع دهد تا وضعیت عمومی بدن شــــما را بررسی کند، علت تعریق بیش از حد شــــما را پیدا کند و درمان مناسب را بــــه شــــما پیشــــنهاد دهد.

نتیجه:

هیپرهیدروزیس وضعیتی است کـــه باعث تعریق بیش از حد سر و صورت می شــــود. در این حالت، میزان عرق تولید شــــده بیشــــتر از نیاز بدن برای تنظیم دما است و می تواند بسیار ناخوشــــایند باشــــد. تعدادی از گزینه های درمانی موثر وجود دارد کـــه در بالا ذکر شــــد.

امتیاز دهید!

1 دیدگاه دربارهٔ «درمان تعریق زیاد سر و صورت در طب سنتی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.