هر آنچه که باید در مورد تفاوت عطر و ادکلن بدانید

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

بسیاری از ما در میان عطرها نام های مختلفی مانند عطر، ادکلن، ادو پرفیوم، ادکلن و غیره را شنیده ایم. اما چیزی که بسیاری از ما نمی دانیم این است که چه خواصی از هر یک از این مواد آنها را متفاوت می کند و کدام یک قیمت بیشتری دارند؟ در این مقاله با تفاوت های عطر و ادکلن و انواع رایحه ها آشنا می شویم.

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

تفاوت بین عطر و ادکلن

بر اساس یک تصور غلط، بسیاری معتقدند که تفاوت بین عطر و ادکلن به جنسیت مربوط می شود. یعنی ادکلن ها برای آقایان ساخته می شوند و عطرها برای خانم ها، شاید به این دلیل که آقایان تمایل بیشتری به انتخاب عطرهای ملایم دارند. اما تفاوت اصلی عطر و ادکلن در قدرت عطر و غلظت آن است. عطرها معمولاً بسیار قوی‌تر از ادکلن‌ها هستند و حاوی غلظت بیشتری از روغن‌های ضروری هستند و باعث می‌شود عطرها ماندگاری بیشتری نسبت به ادکلن‌ها داشته باشند.

تفاوت بین استفاده از عطر و ادکلن

تفاوت دیگر عطر و ادکلن در نحوه استفاده از آنهاست. عطر معمولاً از راه دور روی پوست اسپری می شود، در حالی که ادکلن ها معمولاً روی پوست مالیده یا اسپری می شوند.

با توجه به اینکه عطرها بوی قوی تری دارند و ماندگاری بیشتری دارند، نیازی به استفاده زیاد در هر بار نیست. با توجه به اینکه بسیاری از افراد می توانند به بوهای تند حساس باشند، استفاده بیش از حد از عطر حتی می تواند تحریک کننده باشد و باعث سردرد، عطسه و در برخی موارد حالت تهوع شود. در مورد ادکلن ها به دلیل بوی ملایم تری که دارند می توانیم آزادتر از آنها استفاده کنیم.

تفاوت بین عطر و ادکلن

تفاوت قیمت عطر و ادکلن

یکی دیگر از تفاوت های عطر و ادکلن در قیمت آن است. عطر معمولا گرانتر از ادکلن است. دلیل اصلی این قیمت بالاتر، غلظت بیشتر اسانس ها در تولید عطر و ماندگاری بیشتر است. اسانس ها معمولاً گران هستند و هر چه اسانس های بیشتری در عطرسازی استفاده شود، قیمت بالاتری دارد.

عطرها چگونه ساخته می شوند؟

ساخت عطر
تولیدکنندگان عطر، اسانس های طبیعی و مصنوعی را با انواع رایحه ها و مقدار کمی الکل ترکیب می کنند تا عطرها را تثبیت کرده و روغن ها را رقیق کنند. الکل به دلیل نقشی که در تنظیم غلظت اسانس ها و ماندگاری بوها دارد، عامل مهمی در تولید عطر است.

برای انتخاب یک عطر خوب، یافتن غلظت مناسب بسیار مهم است. اگر غلظت آن کم باشد، بوی عطر به سرعت از بین می رود و اگر خیلی غلیظ باشد، شدت بو می تواند شما و دیگران را تحریک کند و به همین دلیل آن را در فاصله بسیار نزدیک استشمام خواهید کرد.

تفاوت بین عطر و ادکلن را بشناسید و انتخاب مناسبی برای خرید عطر و ادکلن داشته باشید

عطر خالص چیست؟

عطرهای خالص دارای بالاترین غلظت عطرهای موجود هستند و بین ۱۵ تا ۳۰ درصد از ترکیبات آنها اسانس است که باعث می شود ماندگاری و شدت بیشتری داشته باشد. بنابراین در رایحه های خالص همیشه بیشتر به چشم می آید.

ادو پرفیوم چیست؟

پرفیوم چیست؟

غلظت اسانس های معطر در آب عطر از ۱۵ تا ۲۰ درصد است. آب عطر به گونه ای ساخته شده است که رایحه آن در طول روز بدون آزار کسی روی بدن باقی می ماند. ادو پرفیوم به دلیل غلظت و ماندگاری خوب بسیار محبوب است و بیشتر پیشخوان فروشگاه های بزرگ را اشغال می کند.

ادو تویلت چیست؟

غلظت اسانس ها در آب توالت بسیار کمتر است، معمولاً بین ۵٪ تا ۱۵٪. بوی ادو تویلت روشن‌تر است و نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بوی ادو تویلت در تمام طول روز ماندگار باشد. بسیاری از عطرهای موفق و پرطرفدار ابتدا به عنوان ادوپرفیوم تولید می شوند و سپس با رایحه ملایم تری به عنوان ادو توالت به فروش می رسند. برخی از نت ها ممکن است بین عطر و ادو تویلت متفاوت باشد. به عنوان مثال، در ادو تویلت، نت‌های سنگین مانند چوب یا نعناع معمولاً حذف می‌شوند تا رایحه ملایم‌تری بدهند.

معمولاً مردم فکر می کنند که ادو تویلت برای استفاده روزمره عالی است و ادو پرفیوم برای استفاده روزمره عالی است، اما باز هم بستگی به انتخاب شما دارد.

ادکلن چیست؟

ادکلن مردانه

کلن نام رایج عطرهای مردانه در آمریکای شمالی است. اما در واقع ادکلن ها محلول های معطری هستند که غلظت روغن های معطر در آنها بسیار کم و از ۲ تا ۴ درصد است و میزان الکل مصرفی در آنها بیشتر است و ماندگاری آنها تنها چند ساعت است. ادکلن ها برای اسپری و طراوت با رایحه ای مطبوع بسیار مناسب هستند.

آب سبزیجات

Eau Fraiche که در فرانسوی Eu Fraiche تلفظ می شود، دارای حداقل غلظت اسانس بین ۱ تا ۳٪ است. برخلاف ادکلن ها که مانند سایر عطرها با الکل مخلوط می شوند، ویژگی متمایز Ophresh این است که با آب قابل اختلاط است و بنابراین به دلیل غلظت کم، طبیعتا ماندگاری کمتری دارد.

مهمترین چالش مصرف کنندگان هر یک از این محصولات عطر، یافتن راهی برای به حداکثر رساندن ماندگاری عطر است. قطعاً با فرار از بوی عطر و ادکلن، می توانید از خرید انجام شده کاملاً ناامید شوید.

حرف آخر

اکنون که با تفاوت ها و غلظت های هر نوع عطر و ادکلن آشنا شدید، مطمئناً می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین می توانید از ترفندهایی برای افزایش ماندگاری عطر و ادکلن استفاده کنید که ساده اما موثر هستند.

امتیاز دهید!

1 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت عطر و ادکلن چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.