اولین پریودی بعد از عمل پولیپ رحم -

اولین پریودی بعد از عمل پولیپ رحم

هیستروسکوپی یک آزمایش تشخیصی و جراحی است که با استفاده از تجهیزات آندوسکوپی (یک لوله انعطاف پذیر بلند با یک دوربین در انتهای آن) برای مشاهده مستقیم حفره آندومتر (داخل رحم) انجام می شود.

چرا از هیستروسکوپی استفاده می کنیم؟

ما از روش هیستروسکوپی برای مشاهده داخل رحم (که رحم نیز نامیده می شود) با دوربین استفاده می کنیم. می توان از آن برای اهداف تشخیصی و جراحی استفاده کرد.

هدف معمولاً شناسایی علت هر گونه بی نظمی قاعدگی است. میتونه باشه :

 • مشکلات قاعدگی در زنان در هر سنی قبل از یائسگی (مانند خونریزی شدید، خونریزی بین قاعدگی)
 • مسائل باروری
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • جریان غیر طبیعی
 • محصولات بافت حاملگی ماندگار
 • فیبروئید رحم
 • پولیپ رحم

آندوسکوپ برای بررسی داخل رحم وارد واژن و دهانه رحم می شود

اولین پریود بعد از هیستروسکوپی

اولین پریود بعد از هیستروسکوپی باید مانند دوره های قبل از عمل باشد، مگر اینکه هیچ درمانی در طول عمل انجام دهیم (مثلاً برداشتن پولیپ یا فیبروم آندومتر). اگر خانمی قبل از عمل پریودهای سنگینی داشته باشد و پولیپ یا فیبروم را برداریم، می تواند انتظار داشته باشد که پریودهایش بسیار سبک تر شود.

پس از انجام این روش ها، احتمالاً کمردرد یا گرفتگی هایی شبیه به دردهای قاعدگی را تجربه خواهید کرد. انتظار داشته باشید که در چند روز اول لخته های خون کوچک از واژن شما خارج شود. ممکن است تا چند هفته خونریزی خفیف واژینال داشته باشید.

زمان انجام هیستروسکوپی

شما می توانید در هر زمانی از سیکل خود هیستروسکوپی انجام دهید، به شرطی که خونریزی نداشته باشید. توصیه نمی کنیم هنگام خونریزی وارد شوید زیرا خون با آب مخلوط می شود (آبی که برای گشاد شدن حفره وارد می کنیم) و تصویری را که از طریق آندوسکوپ می بینیم پنهان می کند.

تسکین درد در طول هیستروسکوپی

بیماران همیشه از من در مورد تسکین درد می پرسند. هیستروسکوپی را می توان انجام داد:

 • در حالی که بیمار در یک کلینیک سرپایی بیدار با تسکین درد، بی حسی موضعی و آرامبخش است.
 • در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی

کدام مسکن بهترین است؟

گزینه تسکین درد تنها به انتخاب بیمار، تجربیات گذشته و سابقه بیمار بستگی دارد. من همیشه بر اهمیت بحث و گفتگوی کامل بین متخصص زنان و بیمار در مورد تسکین درد قبل از توافق در مورد محل عمل تاکید می کنم. تحت هیچ شرایطی نباید کسی را مجبور به انتخاب هر کدام کرد. این باید یک تصمیم آگاهانه پس از مکالمه بین شما و پزشکتان باشد.

با پیشرفت در پزشکی و تجهیزات، هیستروسکوپی سرپایی در دسترس تر است و به طور گسترده در زنان سرپایی ترویج می شود. اگر در حال انجام هیستروسکوپی در یک کلینیک سرپایی هستید، ممکن است این موارد را انتخاب کنید:

 • بی‌حسی موضعی (هوشیار می‌مانید اما درد در ناحیه مورد نظر کاهش می‌یابد)
 • داروهای مسکن (که می توانید در حین و بعد از عمل مصرف کنید)
 • هر دو

اگر داروی بی حسی موضعی و/یا مسکن دارید، نیازی به همراهی شما در کلینیک یا بردن خانه به خانه ندارید. اگر بیهوشی عمومی را در اتاق عمل انتخاب کنید، در حین عمل بیهوش خواهید شد و شخصی باید به شما کمک کند تا به خانه برگردید.

آستانه درد خود را بشناسید

این روش گاهی اوقات می تواند دردناک باشد. بنابراین، مهم است که محدودیت های شخصی خود را شناسایی کرده و نیاز به بیهوشی را ارزیابی کنید. برخی از زنان اگر به صورت سرپایی انجام شود، هیستروسکوپی را بسیار دردناک می دانند. اگر به نظر شما این دردناک است، بسیار مهم است که این روند را متوقف کرده و با پزشک خود ارزیابی مجدد کنید تا بتواند تسکین بیشتری ارائه دهد.

 

خونریزی بعد از هیستروسکوپی

خونریزی بعد از هیستروسکوپی ممکن است طبیعی باشد. این به این دلیل است که ما از آب برای متسع کردن حفره رحم استفاده می کنیم تا بتوانیم آن را تجسم کرده و به وضوح ببینیم. بنابراین، هنگام قرار دادن آندوسکوپ (ساختار میله مانند با دوربین در انتها)، پوشش دهانه رحم و رحم می تواند تحریک شود که باعث خونریزی می شود.

بیشتر اوقات چیزی که بیرون می آید بیشتر بر پایه آب است اما با خون مخلوط می شود. بعید است که خونریزی شبیه پریود باشد.

چه زمانی در مورد خونریزی با پزشک صحبت کنید

به عنوان یک ایمن، ما (پزشکان) به زنان می گوییم که اگر خونریزی آنها پس از هیستروسکوپی برای آنها غیرعادی است، به پزشک مراجعه کنند.

اگر در جایی که نیاز به تامپون دارید خونریزی شدید دارید، توصیه می کنم بلافاصله در همان روز با واحد یا جراح تماس بگیرید. سپس می‌توانیم دلیل زمینه‌ای را ارزیابی کنیم و مشخص کنیم که آیا خونریزی مربوط به عمل (تحریک رحم) است یا به یک عارضه عمل (مثلاً سوراخ تصادفی در پوشش داخلی رحم). رحم، اما عوارض. بسیار نادر هستند.

علائم عوارض هیستروسکوپی

 • به طور کلی، ما می دانیم که عوارض هیستروسکوپی به طور کلی بسیار نادر است. این روش یکی از ساده ترین فرآیندهایی است که ما در زنان انجام می دهیم.
 • عفونت
  • مانند هر روش دیگری، خطر ابتلا به عفونت با استفاده از ابزارهای داخل بدن وجود دارد. ما چندین اقدام برای جلوگیری از این امر انجام می دهیم، اما اگر بعد از هیستروسکوپی یک یا چند مورد از موارد زیر را تجربه کردید با بخش زنان خود تماس بگیرید:
 • ترشحات بدبو
 • ترشح یک رنگ غیر معمول
 • تب سرد و گرم

سپس می توانیم برای بررسی عفونت و درمان فوری آن قدم برداریم.

گشادی رحم

گشادی حین هیستروسکوپی بسیار نادر است. هنگامی که دهانه رحم گشاد می شود، ممکن است سوراخی در رحم ایجاد شود که می تواند به اندام های بیرونی آسیب برساند. با این حال، این بلافاصله شناسایی، ارزیابی و اصلاح می شود.

در این موارد، ما عمق آسیب را ارزیابی می کنیم و بررسی می کنیم که آیا تعمیر لازم است یا خیر. ما پیشنهاد می کنیم:

لاپاراسکوپی (که به آن جراحی کم تهاجمی و جراحی سوراخ کلید نیز گفته می شود)

جراحی باز (یک گزینه تهاجمی تر که در آن شکم را برش می دهیم تا از بالا ببینیم).

اما به یاد داشته باشید، گشادی رحم یک عارضه بسیار نادر است.پس از هیستروسکوپی، شما باید یک جزوه بعد از عمل با جدول زمانی بهبودی و اطلاعات تماس دریافت کنید که اگر اوضاع درست به نظر نمی رسد با چه کسی صحبت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «اولین پریودی بعد از عمل پولیپ رحم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.