آیا او افزایش صادرات را در بازار ارز کنترل می کند؟

آیا او افزایش صادرات را در بازار ارز کنترل می کند؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، در میز اقتصاد امروز، ان پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی و لطیفی نماینده اتاق بازرگانی کشور حضور داشتند. سازمان گمرک، موضوع افزایش تراز تجاری را مورد بحث و بررسی قرار داد و به سوالات زیر پاسخ داد.

سوال. چه مدت طول می کشد تا تراز تجاری مثبت شود؟

پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت: دلیل مثبت شدن تراز تجاری، تمرکز دولت سیزدهم بر دیپلماسی اقتصادی است. به دلایلی مانند افزایش صادرات، تمرکز بر رشد صادرات و مدیریت واردات، از اسفند ۱۳۹۳ شاهد مازاد تجاری هستیم. با حرکت در این مسیر، شاهد افزایش ذخایر ارزی خواهیم بود.

این یک تراز تجاری مثبت است، علیرغم بحران هایی مانند جنگ روسیه و اوکراین که منجر به حوادث مختلف شد، قرنطینه در چین که منجر به کاهش تجارت جهانی و کمبود مصرف مواد خام و انرژی شد.

سوال: چقدر احتمال دارد که واردات تا پایان سال از صادرات بیشتر شود؟

لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرکنندگان اتاق بازرگانی: بخش خصوصی در حال حاضر با ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت خود به دلیل تعدادی موانع بزرگ برای فعالان بخش خصوصی فعالیت می کند و در صورت رفع این موانع، شاهد افزایش صادرات خواهیم بود.

اتفاقی که در دولت سیزدهم با رفع موانع رخ داد، مثلاً بحث تعهدات ارزی که دغدغه اصلی صادرکنندگان بود، مشکل و روش های اتخاذ شده در قانون را به طور کامل حل کرد، اما در قوه مجریه نه. . دستگاه اجرایی شد و موضوع تعهدات ارزی توانست صادرات را افزایش دهد. در سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات لازم بود که کمتر از ۵۰ درصد آن فروخته شد.

واحدهای تولیدی اکنون ظرفیت تولید بسیار بیشتری دارند. اگر تمام موانع صادراتی برطرف شود، مثلاً اگر مواد اولیه به اندازه کافی تامین شود، موانع صادرات برطرف می شود، منابع مالی تامین می شود و مشوق های صادراتی پرداخت می شود که ردیف های بودجه جدی برای آن در نظر گرفته شده و سال هاست پرداخت نشده است. بله، شاهد رشد خوبی خواهیم بود.

سوال: چه تعداد قبلاً صادر و وارد شده است؟

لطیفی نماینده سازمان گمرک: طی دو ماه گذشته ۲۲ میلیون و ۱۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار در بخش غیرنفتی کشور فروخته شد که با افزایش ۳۱ درصدی همراه بود. نسبت به دو ماه سال ۱۴۰۰٫ همچنین سهم صادرات ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به مبلغ ۸ میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار بوده که از نظر ارزشی ۳۷ درصد و از نظر وزنی ۱٫۶ درصد افزایش داشته است.
واردات ۵ میلیون و ۱۸۲ هزار تن بوده است. تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار که از نظر ارزش ۲۴ درصد افزایش و وزن ۳٫۵ درصد کاهش داشته و صادرات ۴۰۱ میلیون دلار از واردات پیشی گرفته است.

سوال: به کدام کشورها صادرات داشته ایم؟

سخنگوی گمرک لطیفی: صادرات کالا به ترتیب شامل چین ۲٫۷۲۰ میلیارد دلار، امارات ۱٫۵۲۰ میلیارد دلار، عراق ۱٫۱۲ میلیارد دلار، ترکیه ۷۶۶ میلیون دلار و هند ۲۹۰ میلیون دلار است.

همچنین تامین کنندگان کالا به کشورمان امارات با ۲ میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار، چین با ۲ میلیارد و ۱۱۷ میلیون دلار، ترکیه با ۸۷۵ میلیون دلار، هند با ۳۴۰ میلیون دلار و روسیه با ۳۱۹ میلیون دلار بوده اند. هند و روسیه در این تغییرات جایگزین آلمان و سوئیس شدند.

سوال: چه محصولاتی صادر شد؟

نماینده گمرک لطیفی: در حوزه صادرات ده ها رتبه برتر کالاهای صادراتی شامل پروپان مایع ۶۳۷ میلیون دلار، روغن مایع ۶۴۶ میلیون دلار، اوره ۶۸۹ میلیون دلار، متانول ۴۷۱ میلیون دلار، پلی اتیلن ۳۷۱ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع ۳۶۹ میلیون دلار، بوتان مایع ۳۱۶ میلیون دلار، قیر ۲۶۰ میلیون دلار، کاتد مس ۲۵۲ میلیون دلار، شمش فولاد و آهن ۲۴۴ میلیون دلار که ۴ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار ۴۹ درصد از کل صادرات دو ماهه کشور را تشکیل می دهد. توزیع شده است.

سوال. چند درصد از صادرات در بخش خصوصی است؟

لطیفی، سخنگوی سازمان گمرک: محصولات صادراتی ما محصولاتی است که یا تماماً توسط دولت تولید و صادر می شود و یا خصوصی است و حدود ۲۰ درصد محصولاتی که تولید و صادر می شود کاملاً خصوصی است. این محصولات می تواند توسط بخش خصوصی صادر شود.

سوال: دلیل عدم تعادل بین بخش خصوصی واقعی و صادرات بخش خصوصی چیست؟

پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت: دلیل این امر به آمارهای موجود برمی گردد. بیش از ۱۵ میلیون تن محصولات صادراتی در مقایسه با ۶ تا ۷ میلیون تن محصولات وارداتی وجود دارد. این نشان می دهد که ما در حال صادرات محصولات و مواد اولیه هستیم. نقش بخش خصوصی در صنایع تولیدی پر رنگ تر است. از آنجایی که واحدهای بالادستی شامل فولاد، سیمان بزرگ، پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی‌ها به منابع ارزی بزرگی مانند ۱ تا ۵ میلیون دلار آمریکا نیاز دارند، بخش خصوصی واقعی ممکن است نقش کمتری در این زمینه‌ها ایفا کند.

سال هاست که به ارزش افزوده و زنجیره ارزش توجهی نمی کنیم و از طرفی از صادرکنندگان خرد حمایت نمی کنیم. همچنین بیش از ۵۰ پروژه را شناسایی کرده ایم تا بتوانیم آنها را در حوزه بنگاه های کوچک و متوسط ​​بین المللی کنیم.

در طول چهار هفته گذشته، ما ۲۰ شرکت خصوصی کوچک و متوسط ​​توانمند را با هزینه اتحادیه بین‌المللی به آلمان فرستاده‌ایم و شرکت‌هایی را از گروه‌های مختلف آموزش داده‌ایم تا در مورد فناوری، نوسازی و بهبود بهره‌وری و بازاریابی جدید بحث کنند. روش ها.

سوال. تحریم صادرات چقدر موثر بود؟

پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت: تجارت کشور در سال گذشته بدون احتساب نفت و میعانات گازی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است. تحریم ها بر صادرات و واردات تاثیر می گذارد، اما خود تحریم ها موثرتر است. ۸۰ درصد مشکلات کشور مربوط به خودتحریمی و ۲۰ درصد مربوط به تحریم است.

سوال: آیا تحریم ها تاثیر بیشتری بر وضعیت کشور دارد یا خود تحریم ها؟

لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی: ۸۰ درصد اقتصاد ایران دولتی است و اگر دولت نگاه کلان و سیاست عالی خود را تغییر ندهد، تلاش های صورت گرفته بی نتیجه خواهد بود. در بعد کلان ابتدا باید دیدگاه های مربوط به کارآفرینی، تجارت و مداخله در امور اقتصادی را از هم جدا کرد.

بر اساس آمار، ۸۰ درصد صادرات دولتی و خصوصی و ۲۰ درصد آن در بخش خصوصی واقعی است. این ۲۰ درصد بخش خصوصی حدود ۷۰ درصد از اشتغال کشور را پوشش می دهد، اما ۸۰ درصد بخش دولتی تنها ۲۰ درصد را پوشش می دهد. از این رو سازمان توسعه و تجارت به این نتیجه می رسد که باید از بنگاه های کوچک حمایت کند، چرا که ما نیازمند اشتغال هستیم و با اشتغال پایدار، وضعیت کشور بهتر می شود. بنابراین این نگاه به حاکمیت باید تغییر کند.

از نظر تحلیل تجارت خارجی، روسیه یکی از پنج کشور واردکننده به استثنای آلمان و سوئیس است. زمانی که آلمان و روسیه وجود داشتند امیدوار بودیم کالاهای واسطه ای با تکنولوژی بالاتر وارد شود اما اکنون با آمدن روسیه و شرایط این کشور فرصتی برای کشور ما فراهم شده است.

تا کنون خود تحریم‌ها بیش از خود تحریم‌ها به اقتصاد ایران آسیب وارد کرده و تجارت خارجی ایران را با مشکل مواجه کرده است. تحریم ها و عدم همسویی ما با فتف عملاً پول را جابجا می کند و هزینه هایی را به بنگاه ها تحمیل می کند، اما تأثیر خود تحریم ها پایین نگه داشتن تجارت خارجی کشور است.

سوال: آیا سازمان تجارت و توسعه ای دارید که طرح تجاری را هدف قرار دهد؟

پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت: از همان ابتدا بر اساس برنامه رئیس جمهور توسعه صادرات را هدف گذاری کردیم. بنابراین برای صادرات کشور در سال ۱۴۰۱ هدف خوش بینانه ۵۵ میلیارد دلار و بدبینانه ۵۰ میلیارد دلار تعیین کردیم. بر اساس این افزایش صادرات، سهم هر کشوری که در آن مناطق و مناطق جغرافیایی اولویت حمایت دولت است را شناسایی و اولویت بندی کرده ایم.

سپس یک گروه محصول را بر اساس اولویت‌های خود شناسایی کردیم و بر اساس گروه محصول، الزامات پولی، مالی، بانکی، تعرفه‌ها و قراردادهای تجاری و شاخص‌های توسعه بازار را تعیین کردیم. برخی از حوزه های مرتبط با توسعه بازار بر عهده سازمان توسعه تجارت است که از جمله آنها می توان به افزایش تعداد مشاوران اشاره کرد که اولویت اصلی ما کشورهای همسایه است.

بنابراین سال گذشته ۷ مشاور داشتیم و اکنون به ۱۲ مشاور رسیده است و تا پایان سال این تعداد را به ۲۰ مشاور بازرگانی خواهیم رساند. هدف آن عمدتا کشورهای همسایه و پس از آن کشورهایی مانند آفریقا، آسیای شرقی و آمریکای لاتین است. مهمتر ظرفیت مراکز خرید است. مراکز تجاری با کمک بخش خصوصی ایجاد می شوند.

سوال: چرا افزایش تراز تجاری بر بازار تأثیر نمی گذارد؟

پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت: هم اکنون بیشترین ذخایر ارزی در چند سال گذشته را داریم و در ماه های اخیر خریدی از ارز چریش صورت نگرفته و عرضه بیش از حد بوده است. تقاضا، و با گذشت زمان، این سیاست بر افراد زندگی تأثیر می گذارد

سوال: چرا افزایش تراز تجاری بر بازار تأثیر نمی گذارد؟

لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی: در زمینه نرخ ارز با توجه به شرایط خوب مبادلاتی در کشور، نباید اختلاف و نوسانی وجود داشته باشد و همچنان با تنش ارزی مواجه هستیم. شرایط تبادل خوب مشکلی است که بانک مرکزی باید توضیح دهد.

همچنین به عنوان مثال هنوز تصمیمات وزارت صمت را داریم که تا دو ماه دیگر تغییر می کند. و همچنین عوارض مواد معدنی که پس از مدتی برطرف شد. ما نگران هستیم که با توجه به نابسامانی ارزی که رخ داده است، تصمیمات دولت قبل دیگر پذیرفته نشود و این دولت آسیبی به اقتصاد ایران وارد نکند.

امتیاز دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.